Ministar energetike, razvoja i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Zorana Mihajlović poručila je danas da postoji veliko interesovanje stranih investitora za ulaganje u energetiku Srbije i najavila potpisivanje predugovora za izgradnju novih elektrana do kraja ove godine. Mihajlović je na konferenciji "Regionalni investicioni samit" u Aranđelovcu, koju organizuje nedeljnik NIN, navela da se krajem godine očekuje potpisivanje predugovora sa investitorima za izgradnju hidroelektrane "Bistrica" na Limu i termoelektrane na mrki ugalj "Štavalj" kod Sjenice. Ona je ukazala na to da je prošle godine resorno ministarstvo napravilo plan prioritetnih investicija u oblasti energetike, i najavila da će do kraja ove godine biti izmenjen Zakon o energetici i usvojen Treći energetski paket EU. Kada je reč o tome šta treba izmeniti kako bi Srbija postala atraktivnija za investitore, Mihajlović je ocenila da se moraju pojednostaviti administrativne procedure.
Ministar energetike, razvoja i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Zorana Mihajlović poručila je danas da postoji veliko interesovanje stranih investitora za ulaganje u energetiku Srbije i najavila potpisivanje predugovora za izgradnju novih elektrana do kraja ove godine.
Mihajlović je na konferenciji "Regionalni investicioni samit" u Aranđelovcu, koju organizuje nedeljnik NIN, navela da se krajem godine očekuje potpisivanje predugovora sa investitorima za izgradnju hidroelektrane "Bistrica" na Limu i termoelektrane na mrki ugalj "Štavalj" kod Sjenice.
Ona je ukazala na to da je prošle godine resorno ministarstvo napravilo plan prioritetnih investicija u oblasti energetike, i najavila da će do kraja ove godine biti izmenjen Zakon o energetici i usvojen Treći energetski paket EU.
Kada je reč o tome šta treba izmeniti kako bi Srbija postala atraktivnija za investitore, Mihajlović je ocenila da se moraju pojednostaviti administrativne procedure.
Prema njenim rečima, potrebno je da naša zemlja bude kreativnija u finansijskim modelima, odnosno u tome kako će se finansirati infrastrukturni projekti, tako da se što manje oslanjamo na kredite, a što više na koncesije i javno-privatno partnerstvo.
Ona je istakla da bez saradnje u regionu nema mogućnosti da se sprovedu veliki infrastrukturni projekti, uz napomenu da će za ulaganje u energetiku u regionu biti potrebno između 40 i 60 milijardi evra u narednih deset godina, a najveći deo za elektrane.
Vlada Srbije će osnovati Kancelariju za brze odgovore investitorima, u okviru koje će biti regulisana i pitanja građevinskih dozvola, tako da će investitori moći da dobiju sve dozvole za najviše 60 dana, najavila je Mihajlović.